AIRSOFT KÖLYKÖK
"Mindig jó, ha van egy kis bb-d"

MENÜ

 

 

...használata:



Kizárólag védőfelszerelésben, a minimum követelmény a védőszemüveg, de ajánlott a teljes arc védelmét garantáló védőmaszk viselése A vonatkozó törvény tiltja az airsoft fegyverek közterületen történő használatát, tehát mindenképp ajánlatos zárt térben -figyelembe véve közút, illetve szomszédos lakóingatlan közelségét- úgy játszani, hogy az ne veszélyeztesse mások testi épségét.





Automata elektromos (AEG, MAEG) fegyverek

 

 

Az elektromos airsoft fegyverek akkumulátorát
az első használat előtt meg kell formázni.



ˇ        Ezen művelet kihagyásával illetve megszakításával a fegyver soha nem fog jól működni.

ˇ        A töltési időt egyszerűen ki lehet számolni: meg kell állapítani az akumlátor teljesítményét.

pl. 1000 mA az első töltést maximum a teljesítmény felével megegyező - attól nem nagyobb- mA/órával lehet tölteni, vagyis ebben az esetben 1000mA-es akkut maximum 500 mA-rel lehet!

ˇ        Kevesebbel természetesen lehet. Minden töltőn fel van tűntetve mA/ óra érték. A komolyabb töltőkön állítható (itt kell beállítani ezt az értéket, valamint a cellák számát pl: 7 cella).

ˇ        Ezt követően használatba veheted az akkumulátort, és hagyd lemerülni.
A hagyományos ipari cellás NiCd akkura ne tölts rá az ún. memória effektus miatt!
A kifejezetten ilyen célokra kifejlesztett NiMh erőforrásokra rá lehet tölteni, de itt is legalább minden huszadik alkalommal legyen teljesen feltöltve az akku, úgy, hogy előtte le volt merülve! Ezek az akkuk sokkal nagyobb energiát képesek egységnyi idő alatt leadni, ezzel a fegyver nem csak megbízhatóbbá válik, de erősebb, és gyorsabb is lesz.

ˇ        A második töltéstől kezdődően lehet az erőforrást gyorsabban tölteni (több mA/órával).

 

 

Mindig ellenőrizd, hogy NEM sorozatlövést adtál le
utoljára a fegyvereddel!



Játék után minden esetben egy-két lövést le kell adni egyes lövésen.
Sorozatlövést követően a rugó nem biztos, hogy nyugalmi állapotban áll meg, vagyis feszülhet. Ez gyengíti a rugót, ami végső soron a fegyver erejére is kihat.

 

 

Soha ne kerüljön a fegyverbe már kilőtt lőszer,
vagy rossz minőségű, sorjás, tojás lőszer!



A használt lőszer koszos, ami a fegyver csövét és a gearbox-ot is szennyezi. Természetesen a kilőtt sorjás vagy koszos lőszer félrehord, így már csak ezért sem célszerű használni.

 

 

Soha ne merítsd le teljesen az akkumulátort a fegyverben!



A fegyver így már nem fog rendeltetésszerűen működni! Tipikus jele a lemerült akkumulátorral történő játéknak, hogy a biztosíték kiég. Rosszabb esetben az akkumulátor tönkremegy. Az egyszerűbb ipari cellás akkumulátoroknak nem tesz jót a teljes kisütés. Szükséges, hogy a cellákban 1 Volt feszültség maradjon!

 

 

Ne erőltesd a tűzváltókart!



A legtöbb esetben úgy hibásodik meg a tűzváltókar, hogy az előző játék végén lezárod azt, és a következő játék első lövésénél - elfelejtvén, hogy lezártad - eltöröd a kart. A tűzváltókar lezárt állapotban egyébként fizikailag is gátolja az elsütő billentyű mozgását.

 

 

Ne barkácsold a fegyvert!



A garenciális idő letelte előtt semmi esetre se szedd szét a fegyvered! Ha mégis megteszed, a fegyveredre a továbbiakban nem tudjuk a garanciát biztosítani!

 


Hi-cap tárak

 

 

A hi-cap airsoft tárak nagy kapacitású...



általában 130-500 db BB befogadására alkalmas tárak.
A tárba a tár tetején található nyíláson keresztül kell beleönteni a lőszert, majd ezt követően az alján található kerékkel lehet "feltekerni" a tényleges rugós tárba! Egy ilyen feltekerés után körülbelül 80-150 lőszert lehet kilőni.

 

FIGYELEM! A tár tekerése közben A BELSŐ SZERKEZETET NEM TUDJUK TÚLERŐLTETNI!

Ha ez a bizonyos tekerő kerék egy idő után már egy tipikus "racsnis" hangot hallat, akkor a tár teljesen fel lett tekerve. JAVASLATUNK, hogy inkább harc közben is tekergesd a kereket - úgy, hogy közben hallod ezt a bizonyos tipikus "racsnis" hangot -, minthogy a tűzharc kellős közepén fogyjon el a tárból a lőszered (úgy, hogy valójában a hi-cap tárban van, csak nincs feltekerve).  Teljesen normális jelenség, hogy ha már csak kb. 20-40 lőszer maradt a tárban, akkor azokat a fegyvered már nem fogja kilőni - nem erre fejlesztették ki.

Ha a hi-cap tárban sok lőszer van, és a fegyver mégsem lő ki lőszert, akkor érdemes egy kis szilikon spray-t belefújni a beöntő nyíláson keresztül. Ha épp nincs nálad szilikon, akkor (esetleg, de nem minden esetben) segíthet az is, ha oldalról egy kicsit megkocogtatod a tárat. Ha továbbra sem hajlandó a szerkezet lőszert továbbítani a fegyverbe, akkor ki kell szedned belőle az összes lőszert, majd újra megtöltened a tárat!

 

Vigyázz arra, hogy a tárba csak BB kerüljön! Gyakori probléma, hogy például a zacskós lőszert lezáró fém kapocs is belekerül  a tárba, ami azt működésképtelenné teszi.



Low-cap tárak

 

 

A low-cap (kis kapacitású) tárak...



általában 25-80 db BB befogadására alkalmas tárak.
Ezek olyan sima rugós airsoft tárak, melyeket csak felülről, ugyanazon a nyíláson keresztül lehet lőszerrel megtölteni, ahol a lőszer később a fegyver csövébe jut. Ezen tárak gyors megtöltését szolgálja a töltőpálca, vagy az airsoft gyorstárazó (gyorstöltő).

 




Green gas üzemelésű fegyverek

 

Green gas: speciális gázkeverék...



melynek legfőbb alkotóeleme megtalálható a légkondícionáló berendezésekben is (azonban azzal nem pótolható, mivel a green gas más kenőanyagot is tartalmaz).

Ezen gáztípuson belül is megkülönböztetünk téli gázt, és nyári gázt, melyeket értelemszerűen szezonálisan érdemes használni. A két gáztípust a tágulási sebesség különbözteti meg. Például ha télen használod nyári gázt, akkor a fegyvered sokkal "lomhább lesz", ereje is elmarad a nyáron tapasztalttól, tehát érdemes a hőmérsékleti viszonyoknak megfelelő gázt használnod, a fegyvered hatékonyságának biztosítása érdekében.



GNB fegyverek (Gas Non Blow Back!)


 

 

Rögzített szános, gázüzemű fegyverek



Ezeknél a fegyvereknél lövés leadásakor a  szán nem siklik hátra. Az ilyen konstrukciójú fegyverek számos előnnyel rendelkeznek! Kevésbé hangosak, mint szánhátrasiklásos társaik, valamint sokkal kevesebb gázt fogyasztanak, így több tárnyi lőszert tudunk egy feltöltéssel kilőni. Legnagyobb előnyük mégis az, hogy jobban viselik a hideget, mint a szánhátrasiklásos fegyverek. Az ilyen típusoknál a tárból a tárrugó továbbítja a lőszert a csőbe, tehát a gáz ténylegesen csak a BB kilövésére "használódik fel".



GBB fegyverek (Gas Blow Back!)


 

 

Szánhátrasiklásos gázüzemű fegyverek



Ezen fegyvereknek a zöme - működését tekintve - teljesen megegyezik az eredeti fegyverekével.

A szánt - az első lövés előtt - fel kell húzni, amely minden lövés után hátrarúg, és ha kiürül a tár, a szán hátul marad. Emiatt igazán élvezetes játékot garantál.

A nagy hidegben gyengül az ereje, a gáz lassabb tágulása miatt, mivel itt a gáz húzza fel a szánt is (melynek hátsó része a visszasikláskor a lőszer - tárból a csőbe történő - továbbítását is végzi). Ez különösen igaz azon pisztolyok esetében, melyek szánja teljesen fémből van. Az ABS borítású szánnal ellátott replikák ezáltal ilyenkor erősebbek, mivel kisebb tömeget kell mozgatnia a gáznak.

Az ilyen működési elvű fegyverek több gázt fogyasztanak, mint a rögzített szános testvéreik, de pontosan a fentebb említett működési mechanizmusuk miatt hihetetlenül népszerűek.



Co2-es fegyverek

 

 

A co2-es fegyverek működése...



teljesen megegyezik a green gas üzemű testvéreikével, pusztán a hajtógázban van különbség. A co2 patron sokkal nagyobb nyomást rejt. Ezért általában erős fegyverek a co2-es fegyverek, illetve nagyobb hidegben is megbízhatóan működnek: kb. 0 fokig (tehát fagypontig) lehet őket használni)

Míg a green gas üzemű fegyverek 1 Joule erősségűek lehetnek (maximum), addig a co2-es fegyver ereje elérheti a 1,5 Joule-t is! Természetesen vannak kivételek! Például a green gas-el működő Tanaka, vagy KJW M700 ereje eléri a 3,0 - 3,3 Joule-t!!!

 


 

 

Általában a gázos fegyverekről



ˇ        Használj szilikon spray-t, bármilyen gázüzemű fegyvered is van!

ˇ        Mind a green gas, mind pedig a co2-es patron is tartalmaz szilikonos kenőanyagot, de ez csak a hop-up-ot és a szelepeket ápolja, ezért

ˇ        Különösen a szánhátrasiklásos típusoknál érdemes a szánt, és a többi mozgó alkatrészt is befújni szilikonnal. Ettől gyorsabb, és erősebb lesz a fegyver, mivel könnyebben és gyorsabban tud mozogni többek között a szán is. Érdemes egy picit fújni a tár tömítéseire - amennyiben a teljes tárat ki lehet venni a fegyverből. Ahol csak a lőszert tartalmazó rekeszt lehet kivenni - spagetti tár -, ott a rekesz helyére érdemes a szilikont a markolatba befújni.

ˇ        Mindig hagyj némi gázt a tárban!!! Ugyanis a gáz - mint már olvashattad - tartalmaz kenőanyagot is! Ez a co2-es fegyverekre is igaz.

ˇ        Ha hosszabb ideig (több hónapig) üresen tárolod a táart, akkor előfordulhat, hogy a tömítések kiszáradnak. Ezt úgy veszed észre, hogy a tár gázzal való töltésnél a tár egy kicsit (vagy nagyon) ereszti a gázt! Ebben az esetben érdemes befújni szilikonnal, majd állni hagyni kb. 15-30 percet. Nagy valószínűséggel a problémát ezzel megszűntetheted. Amennyiben mégsem (tehát továbbra is ereszt a tár), ismételd meg ezt a procedúrát! (tehát: töltés → szilikonozás → várakozás)

ˇ        A co2-es pisztolyoknál érdemes megnézned, hogy nem tapadt-e rá a szilikon tömítés a patron tetejére! Ezt a patron kivételénél tudjuk ellenőrizni.

ˇ        A co2-es airsoft fegyverekbe csak a kifejezetten erre gyártott co2 patron használható!!! Amennyiben mégsem ilyen patront használsz, nagy a valószínűsége, hogy tönkreteszed a tár tömítését! Behelyezéskor ugyanis a másik patron elnyírja az érzékeny tömítést. Javasoljuk ezért, hogy ne fogadj el kölcsön patront, de legalábbis ellenőrizd, hogy az megfelelő-e a fegyverbe.

ˇ        Az airsoft fegyvergyártók csak az általuk preferált co2-es patronnal használt  fegyverre vállalnak garanciát!

ˇ        A fém szekrénytárral rendelkező gázos fegyverek megkövetelik a jó minőségű lőszerek közül is a "fényes" felületűt! Ezen lőszerek sajátossága, hogy igen kemények, tehát nem fognak sérülni, amikor a tárból a csőbe érkeznek. Ha nem ilyen lőszert használsz, akkor azok már a tárban, vagy a csőbe továbbításkor deformálódnak, így a röppálya össze-vissza fog módosulni.

ˇ        Tipikus jele, hogy alkalmatlan lőszert használsz, hogy a szánnál, és a többi szerkezeti egységnél BB darabkákat találsz - ez már igen súlyos eset.

ˇ        Vannak olyan fémtáras, gázos fegyverek, ahol a táron belül a BB tárolására kialakított rész műanyagból van. Ezeknél a fegyvereknél is a csúcsminőségű lőszer használatát javasoljuk! (Már csak azért is, mert az ilyen maroklőfegyverek nem használnak el töménytelen mennyiségű lőszert, tehát inkább költs többet lőszerre, ha már úgyis kevesebbet "fogyaszt" el a fegyvered! Tekintettel még arra, hogy ezeknél a fegyvereknél igen rövid a csőhossz, nagyon fontos a precíziós lőszer a pontos találathoz, arról már nem is beszélve, hogy egy csúcsminőségű lőszer használata akár 10-15 fps többletsebességet is eredményezhet.

Szavazás

Melyik a legjobb fegyver?
Buras Lapua Magnum
Minigun
Shotgun
SMG
MP5
M4
RPG7
Tokyo Marui mini uzi
Thompson
Asztali nézet